Anketa: Lidé chtějí Necida a park ve Svitu

16.09.2018

Typický obyvatel Velkého Meziříčí považuje za ideálního starostu Radovana Necida, trápí ho doprava ve městě a málo příležitostí k využití volného času. Zpolitizováním architektonické soutěže se nezabývá a chtěl by náměstí opravit podle vítězného návrhu. Podporu sportu i kultury ze strany radnice považuje za víc než dostatečnou a v areálu bývalého Svitu by chtěl kytky a stromy.

Vyplynulo to z výsledků velké ankety mezi obyvateli města, kterou na svém webu PravyVelmez.cz už od června pořádá To pravé Meziříčí. "Anketa patří mezi nejnavštěvovanější oddíly webu. Od jejího spuštění dodnes ji vyplnilo bezmála 800 lidí, a to počítám jen ty, kteří uvedli platnou e­‑mailovou adresu," vysvětlil jeden z autorů ankety, kandidát Jiří Michlíček.

Necida chceme zpátky na radnici

Tři čtvrtiny respondentů říkají, že ideálním starostou Velkého Meziříčí je Radovan Necid. "V poznámce pak někteří i napsali důvody: slušný, férový, skromný chlap, pracovitý starosta, který město rozhýbal a zmodernizoval. Nejčastěji však: Za Necida se udělalo víc práce, než za předchozích dvacet let," přidal zajímavosti fotograf Michlíček.

Týrá nás doprava

Většinu Velkomeziříčanů trápí doprava. V anketě tuto bolest města zmínilo 42 procent účastníků. "Je to přirozené, protože s místní i tranzitní dopravou se potýkáme už řadu let. Velkým ulehčením bude velký obchvat a lidé v anketě připomněli, že v posledním roce na něj radnice zapomněla a nic v této věci nedělá," komentuje výsledek Michlíček.

Zpolitizování soutěže obyvatelé města ostře odsoudili

Politický cirkus kolem výsledků architektonické soutěže nemá na veřejné mínění vliv. Dvě třetiny lidí si přejí opravit centrum podle jejího řádného a právoplatného výsledku, bez ohledu na to, že se jej politicko­‑mediální mašinérie skupinky lidí pokouší už dva roky účelově zpochybnit. "Říkám to pořád: když se někdo pokouší nás lidi oblbnout, smrdí to a my to poznáme," řekl k tomu Jiří Michlíček.

Stromy a kytky do Svitu

Největší úkol, který velkomeziříčskou radnici do budoucna čeká, je návrat života do areálu bývalého Svitu.

Přes osmdesát procent lidí chápe, že je zde nutné vybudovat odstavné parkoviště. Tři čtvrtiny by k tomu ještě přidali park a promenádu kolem řeky.

"Přání lidí se přesně shoduje s dlouhodobým záměrem našeho sdružení a jsme tedy rádi, že to cítíme stejně jako drtivá většina obyvatel našeho města," uzavřel Jiří Michlíček.