Antimonopolní úřad označil jednání některých zastupitelů s vítězem soutěže za nezákonné

13.03.2018

Zastupitelé při snaze ukončit jednání s vítězem architektonické soutěže Davidem Mikuláškem postupovali nezákonně a antimonopolní úřad jim zakázal podepsat smlouvu s architektem Miroslav Cikánem, ačkoliv si právě toto vládnoucí koalice přeje. Vyplynulo to z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které má radnice od 22. února k dispozici.

"Antimonopolní úřad v bodu II. použil při hodnocení postupu současné radnice slovo nezákonný," říká opoziční zastupitel Radovan Necid a dodává: "Zároveň uložil městu úhradu nákladů ve výši třiceti tisíc korun."

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí vydal v reakci na podání vítěze soutěže Davida Mikuláška. Ten se k úřadu odvolal poté, co město zamítlo jeho námitky proti bezdůvodnému vyřazení ze soutěže (jednacího řízení bez uveřejnění) s tím, že je prý podal pozdě. I toto tvrzení města ale antimonopolní úřad vyvrátil. "Jako opatření k nápravě nezákonného postupu zadavatele (město Velké Meziříčí), úřad (pro ochranu hospodářské soutěže) ruší rozhodnutí jmenovaného zadavatele o námitkách stěžovatele," stojí v úředním rozhodnutí.

"Třináctka zastupitelů bezdůvodně odmítla vítěze architektonické soutěže, kterého jednomyslně vybrala odborná porota v čele s architektem Davidem Vávrou a nahradila jej projektem autora, který skončil až na druhém místě. Rozhodnutí antimonopolního úřadu je tedy logické," uvedl bývalý radní Libor Beneš a připomněl, že opravu centra města podle vítězného návrhu si přáli i lidé v referendu.

"Třináctka zastupitelů tedy nejdříve bezdůvodně odmítla vítěze soutěže. Poté odmítla přání lidí vypsat referendum - jeho konání jim musel nařídit až soud. Vzápětí odmítla uznat jednoznačné výsledky referenda, když pro Mikuláškův návrh bylo bezmála 65 % hlasujících. A to vše jen proto, aby se nějak vymezili proti práci tehdejší rady, nikoliv proto, že by v transparentním procesu soutěže bylo cokoliv špatně," vypočítal další bývalý radní Jiří Michlíček a dodal, že i nyní se nejspíše třináctka pokusí rozhodnutí antimonopolního úřadu bagatelizovat a znevážit: "Budou říkat, že úřad ještě tak úplně nerozhodl, že město nemůže podepsat smlouvu vlastně s nikým a tak podobně. Vždyť už tuhle taktiku celé město zná."

Radovan Necid vládnoucí koalici KSČM, KDU-ČSL, ČSSD a přeběhlíků vyzval k tomu, aby si přestala brát vítěze soutěže jako rukojmí. "Zpolitizování soutěže nemělo věcnou podstatu. Od počátku šlo výhradně o to, aby ovládli radnici. To se jim podařilo a je tedy zbytečné, aby boj pokračoval a byly další obětí z řad nevinných. Proto kolegy nežádám, ale prosím o to, aby dále neprohlubovali hanbu a ostudu, kterou naše město kvůli jejich politikaření má," uzavřel Necid. 


Tento článek nesměl ve Velkomeziříčsku vyjít.