Necid: Architektonická soutěž - obrat zastupitelů po půl roce

13.03.2018

Dvanáct zastupitelů mne vyzvalo, abych nepodepsal smlouvu s vítězem architektonické soutěže. Dvanáct zastupitelů je většina, takže jsem jejich výzvě vyhověl. Nicméně jsem se ptal, proč došlo k tak radikálnímu obratu jejich názoru a proč k němu došlo nyní, šest měsíců po ukončení soutěže, ve které někteří z nich také figurovali a žádné námitky tehdy neměli - spíš naopak. 

Z mého pátrání vyplynulo několik věcí. Zastupitelé se prý obávají, že na náměstí se nebude parkovat. Opak je pravdou - když zastupitelstvo tvořilo podmínky soutěže, stanovilo, že v centru bude sto parkovacích míst. Už tehdy jsem upozorňoval, že je to málo, ale byl jsem s panem místostarostou zastupiteli přehlasován. Všechny návrhy včetně vítězného tuto podmínku zastupitelstva ctí. Navíc vítězný návrh umožňuje, a to je velmi důležité, počet parkovacích stání ještě jakkoliv měnit. Jednoduše řečeno: když město bude chtít parkovacích míst více, návrh umožňuje v budoucnosti mít tedy míst víc. Parkoviště na náměstí není určeno nějakými stavebními prvky, třeba tarasy nebo obrubníky, ale jen a jen značkami v dlažbě. Takže je tato obava lichá. 

Zastupitelé a obchodníci se obávají, že během rekonstrukce náměstí bude centrum úplně uzavřeno. To také není pravda. Jako rozumný starosta bych to nikdy neudělal. Jestliže k rekonstrukci dojde, bude se opravovat postupně, na etapy, tak, aby byl běžný život na náměstí dotčen co nejméně. 

 Další obava je v tom, že není hotové ono provizorní parkování v areálu bývalého Svitu. To je také snadno vysvětlitelné - jakékoliv úpravy náměstí mohou být spuštěny teprve tehdy, až bude parkování za řekou vyřešeno. A na tom teď pracujeme. V této souvislosti ovšem musím upozornit, že nás čeká ještě vyřešení příjezdu do toho areálu. Momentálně je přístupný pouze z ulice Pod Strání. Velmi by nám pomohl třeba nový most u dolní brány - ten by cestu do areálu zjednodušil a zkrátil. O jeho výstavbu se budu snažit. 

Je třeba také dobré vědět, že i když smlouvu s vítězem město podepíše, ještě před samotným projektováním dojde k aktualizaci studie (to v té smlouvě s vítězem je). Přece jen od soutěže už uběhlo několik měsíců a mohlo se ledacos změnit (mimochodem řada zastupitelů zpochybňuje věci, které jsme si dopředu vydiskutovali). Aktualizace studie bude opět v režii zastupitelstva - všichni zastupitelé do ní budou zasahovat a budou ji schvalovat.

Věřím tedy, že výzva mých vážených kolegů zastupitelů je tedy spíš jen nedorozumění. Shodit něco jen proto, že to můžu shodit, je totiž standardní politický manévr, na který jsme zvyklí spíš na hradě či ve sněmovně. Nikoliv ve Velkém Meziříčí. Tady se takové věci přece nedějí.

Radovan Necid