Necid: Sloupek zastupitele v říjnovém Velkomeziříčsku

13.03.2018

Vážení spoluobčané,

to, že jsem rezignoval na funkci starosty v našem městě, určitě víte. Dlužím vám ale vysvětlení, proč se tak stalo.

Nejdůležitějším důvodem je změna v městské radě. Třináct zastupitelů odvolalo stávající městskou radu a nahradilo ji zástupci ze svých řad. Jedním z nových radních je ovšem komunista. Poprvé od roku 1989 tak mají komunisté přímou účast v koalici našeho města. V rámci demokratického procesu je to v pořádku. Ovšem nikdo nemůže chtít po členovi pravicové strany, aby se tohoto procesu účastnil. Kolegové z KDU-ČSL mají plné právo přivést komunisty po bezmála třiceti letech opět do rady našeho města, já u toho ovšem asistovat nemohu.

Druhým důvodem je pak fakt, že řízení našeho města tato "třináctka" převzala už před rokem. Jejich zásah do složení městské rady byl jen vyvrcholením tohoto skrytého procesu. Opět je to jejich právo, a moje právo je u toho nebýt.

Třetím důvodem je postup třinácti zastupitelů ohledně architektonické soutěže. Nejenže naprosto nerespektovali názor odborné poroty, ale vítěze soutěže navíc odmítli bez jakéhokoliv normálního důvodu. A jejich odmítnutí referenda, na které mají obyvatelé našeho města nejen morální, ale i zákonné právo, už pak bylo skutečnou ostudou, kterou musel napravit až soud.

Vážení obyvatelé města, z celého srdce děkuji vám všem za to, že jsem mohl být starostou Velkého Meziříčí. Byla to pro mne obrovská čest a naprosto skvělá zkušenost. Slíbil jsem, že svému nástupci předám město v lepším stavu, než jsem je přebíral, a věřím, že jsem svůj slib splnil.

Měl jsem ještě hodně nápadů, projektů a záměrů, ale bohužel se už na jejich realizaci a přímém řízení nebudu podílet. Ale řadu věcí jsme připravili a zejména v roce 2018 se dočkáte spousty zlepšení - nových dopravních, občanských a školských staveb a rekonstrukcí atd. Letos jich (z různých důvodů) moc nebylo a předpokládám tedy jejich realizaci v roce příštím. Zejména díky tomu, že očekávám vysoký přebytek městského rozpočtu z letoška, díky vyšším daňovým příjmům ze státního rozpočtu a z úsekového měření na dálnici.

Mám k vám ještě osobní prosbu. Přijďte, prosím, 20 a 21. října k prvnímu referendu v našem městě. Máte jedinečnou možnost přímo se podílet na správě veřejných věcí. Mimo jiné máte ve svých rukou také důležitý vzkaz: Pokud budete v referendu hlasovat pro variantu ANO, hlasujete tím mimo jiné i pro odborný názor architekta Davida Vávry a jeho kolegů z odborné poroty a vyjádříte tím i podporu mně osobně i kolegům z bývalé městské rady.

Děkuji vám.

Radovan Necid