Velké Meziříčí řídí nezranitelná superhrdinka s kouzelným Lasem pravdy

12.09.2018

Wonder Woman. Možná o tom nevíte, ale tahle superhrdinka už čtvrtým rokem pomáhá řídit naše město. Filmová kaskadérka Michaela Dvorská je totiž dublérkou právě této slavné komiksové postavy z amerického blockbusteru Justice League - Liga spravedlnosti.

Míša Dvorská patří ke světové kaskadérské elitě. Dnes má na kontě více než stovku filmů, včetně slavných trháků, které plnily a plní kina na celé planetě. "Jako kaskadérka jsem se narodila," popisuje své začátky u filmu. "Máma je filmová kaskadérka a táta parašutistický instruktor, takže mi celé dětství přišlo normální, že rodiče pořád někam skákají a ještě u toho hoří."

Poprvé se ve filmu objevila ve svých čtyřech letech. "Posadili mě do auta, které se pak vybouralo a točilo se přes střechu. Líbilo se mi to. Připadala jsem si jako na kolotoči," vzpomíná. Protože o dětské dubléry je zájem, u kaskadérského řemesla zůstala a dnes už patří mezi špičku.

"Určitě Liga spravedlnosti," odpoví vám Michaela Dvorská na otázku, která práce pro ni byla nejzajímavější. "Byly to dva měsíce, kdy jsem byla sama Češka mezi největšími kaskadérskými jmény a navíc jsme pracovali s nejlepším technickým vybavením, které je dnes ve filmové branži k mání. Nebyla jsem také řadová kaskadérka, ale dublérka hlavní role, což má taky jiné parametry."

Kromě tohoto trháku můžete Michaelu Dvorskou vidět (i když ji tam asi nepoznáte) například ve filmech Letopisy Narnie, Underworld, Blade, Bídníci, World war Z, Kurýr, Emperor nebo v seriálech Tři mušketýři, Britannia a Neviditelní.

Podle Michaely Dvorské jsou Češi v kaskadérské branži uznávanými odborníky. "Za minulého režimu nebylo k dispozici žádné pořádné vybavení, takže se vše dělalo doopravdy. Proto mají Češi pověst šikovných odborníků," vysvětluje Dvorská a dodává: "Po éře počítačových dodělávek a kouzel se dnes vrátila doba, kdy si režiséři zakládají na autentičnosti. Ono je to také ve filmu poznat. Proto se požadavky na dubléry zvýšily - vše musí být daleko drsnější a doopravdy, bez CGI triků."